PIGWA

Pigwa (Cydonia oblonga) znajduje się w rejestrze roślin uprawnych Unii Europejskiej. Szczególnie cenione są odmiany o dużych i smacznych owocach. Najbardziej znane z nich to Bereczki i Portugalska.

Owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i bardzo kwaśne (nazywane bywają nawet polską cytryną). Są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur; także na kompot. Doskonale nadaje się na domieszkę do przetworów z owoców o mdłym lub słabo wyraźnym smaku, dobrze smakuje w połączeniu z jabłkami. Dzięki dużej zawartości pektyn służą również do żelowania przetworów z owoców o niskiej zawartości pektyn.
Owoce pigwy posiadają ogromne bogactwo składników mineralnych: magnez, fosfor, wapń, potas, żelazo, miedź, siarkę a także witaminę A, komplet witamin z grupy B oraz witaminę C. Zawiera nie tylko cukry, ale również kwasy organiczne takie jak: cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy, a także garbniki, flawonoidy, antocyjany, pektyny, śluzy i olejki lotne.