SYROP Z KWIATÓW CZARNEGO BZU

Kwiaty bzu czarnego, to swoista spiżarnia wielu cennych dla zdrowia substancji naturalnych: olejków eterycznych, flawonoidów (kwercetyna, rutyna, kemferol), kwasów organicznych, garbników oraz soli mineralnych.

Odpowiednio zebrane kwiaty poddawane są przetwarzaniu w tradycyjny sposób. Surowiec zbierany jest w suche, słoneczne dni w porze porannej po rozkwitnięciu, co pozwala na zachowanie najcenniejszych właściwości kwiatostanów, m.in. pyłku, który nadaje intensywnego i niesamowitego aromatu. Oczyszczone, ale niepozbawione pyłku kwiatostany zalewane są syropem cukrowym na okres dwóch dni. Po tym czasie powstały syrop jest ręcznie wyciskany i pasteryzowany.

“Słoneczny” syrop z kwiatów czarnego bzu stosowany jest przy przeziębieniach do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych. Posiada właściwości moczopędne, napotne przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Dodawany do herbaty (1-2 łyżeczki) ma wielokrotnie silniejsze działanie niż napar z lipy. Dawniej kwiatów używano do pobudzenia laktacji u kobiet karmiących.Syrop można spożywać bezpośrednio lub stosować, jako dodatek do herbat, napojów lub deserów.